Home / Nauka / kiedy wybuchnie wulkan w polsce

kiedy wybuchnie wulkan w polsce

kiedy wybuchnie wulkan w polsce

Kiedy wybuchnie wulkan w Polsce – czy jest się czego obawiać?

W chwili obecnej, nie istnieją żadne dowody naukowe sugerujące, że w najbliższej przyszłości nastąpi erupcja wulkaniczna na obszarze Polski. Polska znajduje się na stabilnej platformie tektonicznej, a ostatnie ślady działań wulkanicznych na naszym terenie pochodzą sprzed milionów lat.

Czy w ogóle istniały wulkany na terenie Polski?

Choć Polska dzisiaj nie kojarzy się z aktywnością wulkaniczną, w dalekiej przeszłości sytuacja była zupełnie inna. Wulkany działały tutaj miliony lat temu, pozostawiając po sobie ślady widoczne do dnia dzisiejszego. Te pozostałości możemy wciąż oglądać między innymi na Dolnym Śląsku, w okolicach Gór Kaczawskich, oraz w Pieninach (np. góra Wdżar).

„Okazuje się, że około 20 milionów lat temu na terenie dzisiejszego Dolnego Śląska można było zaobserwować intensywne działania wulkaniczne.” – podaje portal geologiczny Państwowego Instytutu Geologicznego.

Gdzie w Polsce można zobaczyć ślady dawnych wulkanów?

Najbardziej znanym przykładem wygasłego wulkanu w Polsce jest Góra Świętej Anny, znajdująca się na Opolszczyźnie. Innym fascynującym przykładem jest Góra Ostrzyca, położona w Górach Kaczawskich, nazywana też „śląską Fudżijamą” ze względu na swój charakterystyczny kształt. Z kolei Góra Wdżar w Pieninach jest popularnym miejscem geoturystycznym, odwiedzanym przez tysiące turystów każdego roku.

Najbardziej znane wygasłe wulkany w Polsce:

  • Góra Świętej Anny (Opolszczyzna)
  • Ostrzyca Proboszczowicka („śląska Fudżijama”)
  • Góra Wdżar (Pieniny)

Czy Polska może doświadczyć erupcji wulkanicznej w przyszłości?

Specjaliści zgodnie podkreślają, że ryzyko erupcji wulkanicznej na terenie Polski jest znikome. Przyczyną tego jest jej położenie geologiczne – znajdujemy się na stabilnej płycie tektonicznej, daleko od granic płyt tektonicznych, na których zachodzi aktywność wulkaniczna.

„Polska geologicznie to spokojne miejsce, choć nie można całkowicie wykluczyć, że w odległej przyszłości – nawet w skali milionów lat – warunki geologiczne mogą się zmienić.” – czytamy na portalu popularnonaukowym Wiedza i Życie.

Podsumowanie – czy jest się czego obawiać?

W najbliższej przyszłości nie grozi nam wybuch wulkanu w Polsce. Jesteśmy bezpieczni, choć ogromne wulkany istnieją w Europie, np. Etna we Włoszech czy islandzkie Hekla oraz Eyjafjallajökull. Aktualne dane naukowe jasno wskazują, że Polska pozostaje regionem stabilnym geologicznie.

Zamiast obawiać się katastrof naturalnych, warto korzystać z możliwości turystycznych i naukowych, jakie dają nam nasze unikalne, choć nieczynne od milionów lat, polskie wulkany.