Home / Prawo / kiedy komornik przekazuje sprawę innemu komornikowi

kiedy komornik przekazuje sprawę innemu komornikowi

kiedy komornik przekazuje sprawę innemu komornikowi

Kiedy komornik przekazuje sprawę innemu komornikowi?

Komornik może przekazać sprawę egzekucyjną innemu komornikowi przede wszystkim w sytuacji, gdy egzekucja ma być prowadzona w innym obszarze właściwości miejscowej niż ten, w którym dany komornik operuje. Innym powodem może być wniosek wierzyciela lub wystąpienie komornika o wyłączenie go ze sprawy z powodu zaistniałych okoliczności wpływających na jego bezstronność lub obiektywizm. Przekazanie takie jest możliwe między innymi na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego oraz ustawy o komornikach sądowych.

Kiedy dochodzi do przekazania sprawy przez komornika?

Przekazanie sprawy egzekucyjnej innemu komornikowi następuje najczęściej wskutek występowania przesłanek prawnych:

  • Niewłaściwość miejscowa – jeżeli dłużnik ma majątek znajdujący się w zupełnie innym regionie, niż obszar działania danego komornika, konieczne może się okazać przekazanie sprawy komornikowi właściwemu miejscowo.
  • Wniosek wierzyciela – wierzyciel może złożyć wniosek o zmianę komornika, jeśli uważa, że obecny komornik działa niewłaściwie lub nieskutecznie, pod warunkiem, iż spełnia wymogi ustawowe w tym zakresie.
  • Wyłączenie komornika ze sprawy – następuje na skutek sytuacji, które mogłyby rodzić konflikt interesów np. gdy komornik pozostaje w relacji rodzinnej z jedną ze stron sprawy.

Procedura przekazania sprawy innemu komornikowi

Jak wygląda procedura przekazania sprawy?

Wniosek stron lub z urzędu

W pierwszej kolejności konieczne jest stwierdzenie przez samego komornika lub strony postępowania, że doszło do sytuacji wymagającej przekazania sprawy. Następnie komornik informuje strony o konieczności dokonania przekazania.

Przekazanie akt sprawy

Z chwilą, gdy decyzja o przekazaniu jest nieodwołalna, komornik przekazuje akta sprawy właściwemu komornikowi sądowemu. Wraz z aktami sprawy przekazywane są wszystkie dokumenty oraz dokonane przez niego dotychczas czynności.

Zawiadomienie stron

Nowy komornik jest zobowiązany powiadomić strony o przejęciu sprawy oraz poinformować o dalszych podejmowanych czynnościach.

Fakty i ciekawostki dotyczące przekazywania sprawy między komornikami

  • W praktyce sądowej przekazywanie spraw komornikom spoza rejonu prowadzenia działań egzekucyjnych zdarza się stosunkowo często. Często dzieje się tak, gdy dłużnik posiada majątek ruchomy lub nieruchomy w różnych częściach kraju.
  • Zgodnie z informacjami opublikowanymi na jednej ze stron kancelarii komorniczej:

    „Przekazanie sprawy innemu komornikowi może zwiększyć skuteczność egzekucji, szczególnie jeśli ten komornik jest bliżej majątku dłużnika, co wpływa na szybkość i ograniczenie kosztów postępowania.”

  • Co ciekawe, zgodnie z prawem wierzyciel ma możliwość wyboru komornika z całej Polski tylko wtedy, gdy chodzi o egzekucję świadczeń pieniężnych, z wyjątkiem nieruchomości – wtedy musi on zachować właściwość miejscową i dokonać wyboru komornika odpowiedniego do lokalizacji nieruchomości.

Podsumowanie

Przekazanie sprawy komornikowi innemu niż pierwotnie wybrany nie jest szczególnie rzadką sytuacją. Kluczowe jest zachowanie właściwości miejscowej komornika oraz obiektywizm jego działania. Warto pamiętać, że przeniesienie egzekucji często pozwala na skuteczniejsze działania oraz zredukowanie dalszych kosztów ponoszonych przez obie strony.